Asiia-PacificWorld News

North Korea urges end to US-South drills, vows more powerful response to Washington’s provocations

North Korea has issued a strongly-worded warning aimed at the United States and South Korea, warning them against continuing their joint military drills and vowing more powerful response to US' provocations.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Kore Yarımadası ve çevresindeki durum, ABD ve Güney Kore’nin aralıksız ve pervasız askeri hamleleri nedeniyle yeniden iktidar için ciddi bir yüzleşme aşamasına girdi” dedi. ülkenin resmi KCNA haber ajansı.

Kuzey’in resmi adının baş harfleri kullanılarak yapılan açıklamada, “ABD ağır askeri provokasyonlarda ısrar ederse, Kuzey Kore daha güçlü takip tedbirlerini dikkate alacaktır” denildi.

Günün erken saatlerinde ABD ve Güney, yüzlerce savaş uçağının 24 saat sahte saldırılar düzenlediği beş günlük en büyük ortak hava tatbikatlarını başlattı.

ABD Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, Vigilant Storm adlı savaş oyunlarında yaklaşık 1.600 sorti yapan yaklaşık 240 savaş uçağının yer aldığı ve tatbikatların boyutlarında eşi benzeri görülmemiş olduğu belirtildi.

 

 

Washington ve Seul, 2017’de bu tür son testini gerçekleştiren Pyongyang’ın başka bir nükleer denemesini caydırmak için, Kuzey’in deniz sınırı ve hava sahası yakınında kas esnetmelerini önemli ölçüde artırdı.

Kuzey Kore ise tatbikatları bekleyen bir işgal için bir tatbikat olarak görüyor ve bu yılın başından bu yana arka arkaya füze fırlatmaları, topçu ateşi tatbikatları ve hava tatbikatları yürütüyor.

 

 

Açıklamasının başka bir bölümünde Pyongyang, “egemenliğini, halkın güvenliğini ve toprak bütünlüğünü dış askeri tehditlerden korumak için gerekli tüm önlemleri almaya hazır olduğunu” söyledi.

“If the US does not want any serious developments not suited to its security interests, it should stop the useless and ineffective war exercises at once. If not, it will have to totally take the blame for all the consequences,” the ministry said.

Responding to Pyongyang’s statement, US State Department spokesperson Ned Price reiterated calls for North Korea to return to talks.

He, however, added that the United States’ policy of seeking the “complete denuclearization” of the Korean Peninsula has not changed.

US President Joe Biden’s predecessor, Donald Trump, took a bout of unique measures towards apparently fraternizing North Korea by initiating several rounds of dialogue with it, and even walking a number of steps into the country alongside the North’s leader, Kim Jong-un.

Ancak Washington, Kuzey’in dediği gibi, Pyongyang’ın nükleer silahlardan arındırılmasında çok fazla ısrar ederek durumu düzeltmede “altın bir fırsat”ı mahvetti. Vurgu, Kim’i Trump tarafından atılan tüm adımları samimiyetsiz bularak itibarsızlaştırmaya ve Washington’a yönelik ateşli söylemine geri dönmeye sevk etti.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button