Latest developmentsMiddle EastOthersWorld News

It will cost $400 billion to reconstruct Syria after war: Assad

 

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad Perşembe günü yaptığı açıklamada, çatışmadan sonra Suriye’yi yeniden inşa etmenin 400 milyar dolar alabileceğini tahmin etse de, bazı bölgelerin hala teröristler tarafından kontrol edildiği için kesin sayının bilinmediğine dikkat çekti.

“Yüz milyarlarca, en az 200 milyar, bazı tahminlere göre ise 400 milyar dolar. Neden hassas değil? Bazı bölgeler hala teröristlerin kontrolünde olduğundan, bu rakamın ne olduğunu tam olarak tahmin edemedik. Yani, bu artı ya da eksi, diyelim ki, ”dedi.

Nisan ayında, Esad, Suriye’nin altyapısını yenilemek için en az 10-15 yıl alacağını belirterek, Rus şirketlerinin yeniden yapılandırma sözleşmelerinde önceliklendirileceğini belirtti. Aynı zamanda, Çin de yeniden yapılanma çabalarına ilgi gösterdi.

Suriye hükümeti, muhalif gruplara ve terör örgütlerine karşı savaşan hükümet güçleriyle 2011 yılından beri iç savaş halinde. Savaş, insani yardımlara ihtiyaç duyan 13 milyondan fazla Suriyeli ve şiddete ve yıkıma bağlı olarak yerinden edilmiş 7 milyondan fazla insanla insani bir felaketle sonuçlandı.
Suriye’de ABD Hedefleri

Suriye devlet başkanına göre, ABD’nin Suriye’deki tek görevi teröristleri desteklemek ve ülkeyi yok etmektir.

“Suriye’yi yok etmekten bahsediyorsa, elbette ki bu da bir başka görevdir. Terörle savaşmaktan bahsediyor olsanız da, hepimiz açıkça biliyoruz ki ABD’nin Suriye’de yürüttüğü tek misyon, isimleri ne olursa olsun, teröristleri destekliyor, ya da gruplarının isimleri, ”dedi. Yunan gazetesi Kathimerini, ABD Başkanı Donald Trump ‘un ülkesinin Suriye’ deki misyonunun “başarısı” olduğunu açıklamasını istedi.

Trump ile potansiyel bir görüşme yapılmasını isteyen Suriye cumhurbaşkanı, Şam’ın mevcut ABD yönetimi altındaki herhangi bir uzlaşmaya varabileceğini düşünmediğini söyledi.

Esad, “Kampanyadan önce bir şey söyleyen biriyle ne yapabiliriz ve kampanyadan sonra tam tersini yapar, bugün bir şey söyler ve yarın ya da belki de aynı gün tersini yapar mı?” Diye vurguladı.

Suriye hükümeti, muhalif gruplara ve terör örgütlerine karşı savaşan hükümet güçleri ile 2011 yılından beri iç savaş halinde.
Seçim kampanyasında Trump, Suriye’deki teröristlere karşı mücadeleyi, Şam hükümetini devirmek yerine odaklanacağına söz verdi. Ancak, Trump Ocak 2017’de göreve başladığından beri, ABD Suriye’nin silahlı muhalefetinin kuvvetlerini, Suriye’nin At-Tanf kontrol noktasına yakın bir ABD askeri üssü etrafında 34 millik bir bölgede bulunan kamplarda eğitiyor ve donatıyor.

Dahası, Birleşik Devletler Suriye hükümetine karşı hükümetin Suriye’deki sivilleri hedef alan kimyasal saldırılarla ilgili iddialara dayanarak iki defa füze saldırısı düzenledi. Şam, hiçbir kanıt olmaksızın yapılan tüm iddiaları defalarca reddetti.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button