Middle EastWorld News

Muslim countries should cut political ties with Israel for ‘limited period’: Ayatollah Khamenei

İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney, işgalci yönetimin kuşatma altındaki Gazze Şeridi’nde devam eden soykırımı nedeniyle Müslüman ülkelere İsrail rejimiyle siyasi bağlarını “en azından sınırlı bir süre için” kesmeleri çağrısında bulundu.

Lider, Pazar günü Aşura Havacılık ve Uzay Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde İran İslam Devrim Muhafızları Birliği’nin (IRGC) Havacılık ve Uzay Kuvvetleri’nin en son başarılarının sergilendiği sergiyi gezdikten sonra bu açıklamayı yaptı.

Lider, “Müslüman hükümetler Siyonist rejimle siyasi ilişkilerini en azından sınırlı bir süre için kesmeli” dedi.

Ayetullah Hamaney ayrıca, Filistin halkına yönelik zulmün unutulmasını önlemek için uluslara protestolarını sürdürme çağrısında bulundu.

Gazze’deki gelişmelerin ve İsrail’in orada devam eden vahşetinin, Batı’nın ırk ayrımcılığına verdiği destek de dahil olmak üzere birçok gizli gerçeğin ortaya çıktığını söyledi.

Lider, Siyonist rejimin ırk ayrımcılığının somut örneği olduğunu söyledi.

“Siyonistler kendilerini üstün bir ırk olarak görüyor ve insan ırkının geri kalanını küçük görüyorlar, bu yüzden de binlerce çocuğu hiç vicdan azabı çekmeden katlettiler.”

Ayetullah Hamaney, ABD, Almanya, Fransa ve Britanya liderlerinin böyle bir “ırkçı rejime” verdiği desteğin aynı zamanda bu hükümetlerin ırk ayrımcılığını desteklediği anlamına da geldiğini söyledi.

Lider, Avrupa ve Amerika halkını ırk ayrımcılığını savunmadıklarını açıkça göstermeye çağırdı.

Ayetullah Hamaney, Gazze’deki mevcut koşulların İsrail’in “askeri ve operasyonel başarısızlığını” gösterdiğini söyledi.

Rejim, Filistin direniş hareketi Hamas’ı ortadan kaldırmaya yönelik beyan ettiği hedefine, 40 günden fazla bir sürede “tüm askeri gücünü” kullanarak şu ana kadar ulaşamadı.

Ayetullah Hamaney, Gazze’deki hastanelerin bombalanmasının İsrailli liderlerin başarısızlıklarından dolayı öfkeli olduklarını kanıtladığını söyledi.

“Siyonist rejimin Gazze’deki yenilgisi gerçektir. Hastanelere ya da insanların evlerine girmek zafer değildir, çünkü zafer karşı tarafı mağlup etmek anlamına gelir ki bu, Siyonist rejimin şimdiye kadar başaramadığı ve gelecekte de başaramayacağı bir şeydir.”

Ayetullah Hamaney, İsrail’in başarısızlığının aynı zamanda ABD’nin ve rejimin Batılı hayırseverlerinin başarısızlığını da ortaya koyduğunu söyledi.

Lider, gelişmiş ve son teknoloji askeri teçhizata sahip bir rejimin, elinde bu donanımlardan hiçbirine sahip olmayan karşı tarafı yenemediği gerçeğiyle artık tüm dünyanın karşı karşıya olduğunu söyledi.

(Bu öğe güncellenecektir.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button